Już od 11 czerwca dojedziemy pociągiem bezpośrednio nad Jezioro Zegrzyńskie. Po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Inwestycja zrealizowana za 45 mln zł netto umożliwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości bezpośredni dojazd do pracy i szkół. Mieszkańcy Warszawy zyskują sprawne połączenie pociągami nad jezioro. Zadanie współfinansowane jest ze środków unijnych RPO Województwa Mazowieckiego.
Inwestycja prowadzona przez PLK SA od 11 czerwca br. zapewni sprawne połączenia z Zegrza Południowego do Wieliszewa, Legionowa i Warszawy. Przejazd 3,5 km odcinkiem między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 minut. Bezpośrednia podróż z Zegrza Południowego do Warszawy Gdańskiej wyniesie ok. 35 minut, a do Warszawy Zachodniej ok. 45 minut. Pociągi będą odjeżdżać co ok. godzinę. Do stacji Zegrze Południowe zostaną wydłużone z Wieliszewa wybrane kursy linii S4 obsługiwanej przez warszawską SKM.
– Połączenie pasażerskie z Warszawy do Zegrza Południowego zwiększa możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej i ogranicza w kolejnym regionie wykluczenie komunikacyjne. Kolej zapewnia ekologiczne i bezpieczne podróże – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
– 11 czerwca 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają po niemal trzech dekadach połączenia koleją na dwóch liniach Mazowsza. W obu przypadkach zarządcy infrastruktury chodziło o walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, ułatwienie mieszkańcom mniejszych miejscowości sprawny dojazd do szkół i pracy i miejsc odpoczynku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Pasażerowie zyskują przystanek Wieliszew Centrum w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631) i stację Zegrze Południowe nad Jeziorem Zegrzyńskim. 2 perony jednokrawędziowe na przebudowywanej stacji Zegrze Południowe i 1 peron jednokrawędziowy na nowym przystanku osobowym Wieliszew Centrum są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są ścieżki naprowadzające i pochylnie. Zamontowano oświetlenie. Ustawiono ławki i wiaty. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.
Modernizacja linii objęła również przejazd kolejowo-drogowy w Wieliszewie na ul. Modlińskiej (droga wojewódzka 631). Wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo – rowerową. Przejazd wyposażono w sygnalizatory i rogatki.
Właściwy poziom bezpieczeństwa na linii zapewniają nowe urządzenia sterowania ruchem.
Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany w 80 proc. ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.